Caută
  • Madalina Bouros

Prin programul Școala Nucleu Social, schimbarea începe cu fiecare elev

Programul Școala Nucleu Social continuă în 2022, dând șansa elevilor înscriși în proiect să prezinte în fața comunităților locale planurile și realizările lor de schimbare pozitivă. Alături de profesori, colegi, părinți și autorități, aceștia vor organiza Târguri de idei, pentru a mobiliza întreaga comunitate să se implice activ în implementarea proiectelor de inovare socială.
Școala Nucleu Social, un ecosistem de colaborare

Obiectivul principal al proiectului este crearea unui ecosistem de colaborare format din elevi, profesori și membri ai comunității, având ca scop creșterea participării și a implicării civice a tinerilor cu ajutorul metodei design thinking, facilitate de profesori. Inițiativa a debutat în ianuarie 2021 și de atunci a adus împreună 33 de cadre didactice tinere ce fac parte din comunități rurale din județele Vrancea, Bacău, Buzău, Brăila și Galați. Folosind metoda design thinking și resursele educaționale oferite în cadrul programului, profesorii au ajutat elevii să identifice soluții la diferitele probleme din cadrul comunității. Proiectul este derulat de Asociația All Grow cu sprijinul financiar Active Citizens Fund România, program finanțat de Islanda, Liechtenstein și Norvegia prin Granturile SEE 2014-2021.Elevi mai implicați în comunitate, cu ajutorul activităților care stimulează participarea civică

Cei aproximativ 600 de elevi înscriși în programul Școala Nucleu Social au între 7 și 14 ani și au de parcurs câte 10 activități de câte 45 de minute pentru a descoperi pașii necesari pentru implementarea unui proiect social. De la identificarea unei nevoi în comunitate și conturarea unei idei de schimbare, până la implementarea proiectului și mobilizarea cunoscuților și autorităților pentru a le susține cauza, tinerii învață cum să-și asume un rol activ în mediul în care cresc. Activitățile au fost facilitate de 33 de cadre didactice tinere din județele Bacău, Brăila, Buzău, Galați și Vrancea.


,,Am vizitat până acum o parte din școlile care participă la acest proiect și am avut surpriza de a descoperi comunități unite, orientate spre acțiune, pline de sensibilitate, dar și de energia de a schimba ceva. Cadrele didactice, elevii și acțiunile lor mă inspiră și îmi arată că noi toți avem capacitatea de a crea schimbare indiferent de obstacolele ivite. Mă bucur că prin programul Școala Nucleu Social putem oferi instrumentele și cadrul pentru acele schimbări pozitive pe care cu toții le așteptăm, de care avem nevoie și cu care suntem de fapt datori față de generația tânără.” - Mădălina Bouroș - Președinte al Asociației All Grow


Până în luna iunie a acestui an, profesorii și elevii din cadrul programului Școala Nucleu Social se concentrează pe ultimele activități practice și pe organizarea Târgurilor de Idei, acestea reprezentând etapa finală în proiectele de schimbare. Pentru a promova exemple de schimbare pozitivă ce au în centru copiii, Asociația All Grow va organiza pe 14 Aprilie și un Târg la nivel național, unde elevii vor prezenta proiectele lor întregii țări. Mai multe detalii despre acest proiect de inovare socială, dar și studii de caz despre școlile participante sunt disponibile pe pagina https://www.scoalanucleu.org/noutati.Despre All Grow

Asociația All Grow este o organizație dedicată generării de impact pozitiv în comunitățile din România. Așa cum spune și numele nostru, AllGrow (Creștem cu toții), credem că pentru a realiza schimbare avem nevoie să colaborăm și să realizăm ecosisteme în care toți membri au de câștigat, numai așa schimbarea creată este de durată și sustenabilă. Ne dorim să schimbăm paradigma și să transformăm elevii din spectatori în membri activi care se implică în comunitate și își construiesc propriul viitor prin activități facilitate de profesorii tineri, pe care îi vom iniția în metoda design thinking și alte metode noi de predare.


Despre Programul Active Citizens Fund România

Programul Active Citizens Fund România este finanțat prin Granturile SEE 2014-2021. Obiectivul general al Granturilor este de a reduce disparitățile economice și sociale și a consolida relațiile bilaterale dintre cele 15 state beneficiare și statele donatoare (Islanda, Liechtenstein, Norvegia). Programul este administrat de către consorțiul compus din Fundația pentru Dezvoltarea Societății Civile, Fundația pentru Parteneriat, Centrul de Resurse pentru Comunitățile de Romi, Fundația PACT și Frivillighet Norge, care acționează în calitate de Operator de Fond desemnat de către FMO – Oficiul Mecanismului Financiar al Granturilor SEE și Norvegiene. Active Citizens Fund România vizează consolidarea societății civile și a cetățeniei active și creșterea capacității grupurilor vulnerabile. Cu o alocare totală de 46.000.000 euro, programul urmărește dezvoltarea pe termen lung a sustenabilității și capacității sectorului societății civile, intensificând rolul său în promovarea participării democratice, a cetățeniei active și a drepturilor omului și consolidând în același timp relațiile bilaterale cu statele donatoare Islanda, Liechtenstein și Norvegia. Pentru mai multe informații despre Active Citizens Fund în România, vă rugăm accesați www.activecitizensfund.ro. Pentru mai multe informații despre Granturile SEE și Norvegiene, accesați www.eeagrants.ro.”


Date de contact:

Mădălina Bouroș - Președinte al Asociației All Grow

info@allgrowconsulting.com

+40 726 158 632

www.allgrowromania.org
15 afișări0 comentarii
  • Black LinkedIn Icon
  • Black Facebook Icon
  • Black YouTube Icon
  • Black Instagram Icon