Caută
  • Madalina Bouros

Școala Gimnazială "Constantin Giurescu” din Chiojdu, Buzău a organizat târgul de idei

Actualizată în: 1 nov. 2021

Într-o zi de toamnă, am mers prin dealurile buzoiene până la Chiojdu. Chiar dacă vremea de afară era una ploioasă, la Școala Gimnazială ”Constantin Giurescu” era multă lumină și voie bună. Elevii se pregăteau să pună la punct ultimele detalii ale târgului de idei, ghidați de profesorii coordonatori Elena Mihaela Onica și Marian Râznic,


În ultimele luni, copiii coordonați de Onica Elena Mihaela și Râznic Marian au realizat activități în cadrul proiectului „Școala Nucleu Social„ folosind metoda Design Thinking. Proiectul este derulat de All Grow – o organizație dedicată generării de impact pozitiv în comunitățile din România, cu sprijinul financiar Active Citizens Fund România, program finanțat de Islanda, Liechtenstein și Norvegia prin Granturile SEE 2014-2021. Obiectivul proiectului urmărește schimbarea paradigmei și transformarea elevilor din spectatori în membri activi care se implică în comunitate și își construiesc propriul viitor.Elevii au dorit să-și facă cunoscută comunitatea locală, punându-i în valoare locurile care pot fi destinații turistice, locașurile de cult care au fost construite încă din secolul XIX, iar totul a fost impletit cu legendele specifice zonei. Toată munca lor se va regăsi pe un site de promovare al localității "Chiojdu - oameni, locuri, idei", ce urmează să fie realizat de ei. Promovând-și comunitatea, elevii speră să atragă turiști care pot deveni antreprenori sau investitori locali. În acest mod au gândit cei mici dezvoltarea comunei Chiojdu.Cu mult talent ne-au purtat printr-o lume a legendelor, a istoriei și a personalităților locului. Ei au descoperit comunitatea și au decis să o facă cunoscută tuturor celor ce vor ajunge în Chiojdu. Elevii ne invită să vizităm Casa cu blazoane, Torovanții sau pietrele care cresc, și bisericile din zonă.Elevii sunt foarte mândri de comunitatea lor și ne-au mărturisit că viitorul comunității este în mâinile lor.20 afișări0 comentarii
  • Black LinkedIn Icon
  • Black Facebook Icon
  • Black YouTube Icon
  • Black Instagram Icon